V článku najdete krátký popis toho, co by vás mělo k danému tématu zajímat. Pod každým odstavcem jsme pro vás vypsali pár vzorových otázek, které můžete na prohlídce použít.

Technický stav

Během prohlídky by Vám měl makléř krom očividných faktů sdělit i informace, které nejsou na první pohled patrné. Mělo by zaznít z jakých materiálů je konstrukce stavby nebo jaké je stáří objektu. Nezapomeňte se zeptat na stav elektroinstalace a rozvodů vody, na způsob vytápění a ohřev vody. Informujte se také o proběhlých rekonstrukcích.

(příklady otázek: V jaké stavu jsou rozvody elektřiny a vody? Kdy byla opravena okna, podlahy? Čím se vytápí? Kdy byl dům postaven?)

Právní stav

Nebojte se zeptat na to, jak je nemovitost evidována v katastru nemovitostí, zda na ní neváznou věcná břemena, zástavní práva, předkupní práva nebo zda není nařízena exekuce. Většina těchto záležitostí má řešení, je ale třeba o nich vědět dopředu a počítat s nimi.

(např. Jaké je vlastnické právo? Není na nemovitost uvalena exekuce? Nevázne na nemovitosti věcné břemeno, nebo zástavní právo? Není nemovitost součástí předkupního práva? Kdo vlastní pozemky pod nemovitostí?)

Náklady na bydlení

Zajímejte se o celkový stav budovy, v případě bytu si zjistěte jak družstvo nebo společenství vlastníků hospodaří. Jaké opravy už proběhly a jaké opravy bytový dům ještě čekají? To ovlivní výši vašeho příspěvku do fondu oprav. Nezapomeňte na výši úhrady za služby (topení, voda, elektřina, plyn).

(např. Jaké jsou náklady na vytápění? Jaké rekonstrukce na domě proběhly a jaké jsou ještě v plánu? Můžeme vidět rozpis služeb? Je v bytě internet?)

Lokalita

Důležitá je poloha nemovitosti a občanská vybavenost v okolí – vzdálenost od nejbližší zastávky hromadné dopravy, obchodu, školy nebo lékaře. Zjistěte orientaci ke světovým stranám. Zeptejte se i na sousedy a vztahy v domě. Víte, zda a kde můžete parkovat? Nebo jestli je v blízkosti dětské hřiště?

(např. Jací jsou zde sousedé? Je zde prostředí vhodné pro děti? Je součástí parkovací stání, nebo sklep? Jaká je zde občanská vybavenost? Je okolí bezpečné? Měli předchozí majitelé dobré vztahy se sousedy?)

Cena nemovitosti

Zjistěte si, co všechno zahrnuje cena nemovitosti a jak vysoký je rezervační poplatek. Důležité je také vědět, zda můžete koupi financovat hypotékou. Vy sami se ujistěte, zda vaše zdroje pokryjí kupní cenu a náklady na opravu nebo stěhování.

(např. Jaký je rezervační poplatek? Co všechno zahrnuje cena? Je částka konečná? Je možné financovat koupi úvěrem?)

Klidně si na prohlídku vezměte blok s poznámkami a vše si poznamenávejte nebo odškrtávejte ze seznamu připravených otázek. Nemějte obavy, na prohlídce, kterou vede profesionál, by měl být dostatek času na vaše dotazy. 

Naši makléři vám po prohlídce nechají tiskové materiály, ze kterých vyčtete souhrn podstatných informací a vy budete mít možnost se k nim vrátit později a vše si v klidu znovu projít.