Zásada č. 1: bez kvalitní techniky se nehnete

Pořizovat si luxusní zrcadlovku jen za účelem prodeje bytu či domu, je pro mnoho z nás prakticky nemyslitelné. Mějte ovšem na paměti, že pokud už se pro nějaký pořádný fotoaparát rozhodnete, budete jej používat po několik dalších dlouhých let. Při pořizování fotoaparátu se nevyplácí šetřit. Věřte, že investice se vám v tomto případě mnohonásobně vrátí.

Zásada č. 2 : osvojte si kouzlo Home Stagingu

Jistě z našich článků znáte metodu „home staging“ – tedy souboru metod a doporučení, s nimiž můžete svůj interiér proměnit prakticky k nepoznání. Obvykle do jeho proměny nemusíte investovat ani korunu, často si totiž vystačíte s tím, co se v interiéru nachází. Jen stačí pozměnit umístění jednotlivých kousků nábytku či doplnit místnost o vhodné doplňky, jež podtrhnou celkovou koncepci interiéru.

Zásada č. 3: úklid jako nezbytný krok k úspěchu

Ačkoli se to zdá mnohým z nás naprosto banální, nevěřili byste, kolik inzerentů nafotí interiér v doslova katastrofálním stavu. Důkladný úklid je jednoduše neodmyslitelnou součástí celého procesu, jenž může zvýšit prodejnost dané nemovitosti nebo ji – lidově řečeno – „poslat k ledu“. Proto oprašte hadr a kbelík nebo si pro jednou zaplaťte služby úklidové společnosti a dejte inzerovanou nemovitost „do pucu“.

Zásada č. 4: rozvrhněte si zóny a dodržujte úhly

Nesnažte se zabrat jedním snímkem dva pokoje, raději foťte pouze jejich nejzajímavější části. Ideální je, pokud si u focení pomůžete stativem. V tomto případě totiž máte čas kompozici vyladit, případně exponovat s různým nastavením fotoaparátu. Objektiv namiřte vodorovně směrem, kterým hodláte fotit a dodržujte úhly stěn, případně dalších objektů v místnosti. Využít můžete také funkci panoramatu, s nímž bude snímek opět o něco zajímavější.

Zásada č. 5: kouzlíme se světlem

Nasvětlený interiér a interiér s nedostatkem světla se od sebe liší nikoli o 100, ale dokonce o 200 %! Světlo se v tomto případě za žádných okolností nevyplatí podceňovat. Ideální je pochopitelně denní osvětlení, ale v případě největší nouze můžete použít i to umělé. Vždy ovšem nezapomeňte na fotoaparátu nastavit automatické vyvážení bílé, čímž posunete snímek na zcela novou úroveň.

Zásada č. 6: udělejte více snímků

Nafotit každou místnost jednou či dvakrát není zrovna dvakrát chytré. Chcete-li aby z vašeho snažení vyšly opravdu pěkné propagační fotky, každou místnost nafoťte několikrát. Při focení se zaměřte především na výhody daného interiéru, kterými může být například nová kuchyně nebo zrekonstruovaná koupelna, nahrazující původní umakartové jádro.

Zásada č. 7: grafický program jako nezbytný pomocník

Finální úpravu fotografie můžete provést v nějakém šikovném grafickém programu. V této fázi to ovšem již s případnými úpravami příliš nepřehánějte. Dolaďte pouze jas, kontrast nebo sytost obrazu.