Barvy interiéru

Správným výběrem barev můžete prostor opticky zvětšit. V malých bytech na výrazné barvy a vzory raději zapomeňte. Upřednostněte raději nenápadnou výmalbu a světlý nábytek, který vždy můžete ozvláštnit jednotlivými barevnými prvky. Tento postup se ukazuje jako velmi praktický. Mnohem jednodušeji totiž vyměníte fialové polštářky a vázu za jinou barvu, zatímco přemalovat takto výraznou stěnu Vás bude stát mnohem více práce.

Světlo a osvětlení

Na okna nevěšte těžké záclony a závěsy, raději použijte lehké záclonky a k zastínění tenké žaluzie. Centrální osvětlení doplňte lampičkami, bodovými světly apod.  Díky doplňkovým světlům prosvítíte všechny kouty a prostor zvětšíte. Pomoci Vám mohou i zrcadla, díky nim opticky zvětšíte prostor a pokud zrcadlo zavěsíte naproti oknu „vženete“ do místnosti více světla.

Multifunkční nábytek

Do malých prostorů používejte raději subtilní nábytek, který prostor odlehčí. Masivní dřevěný stůl se židlemi je jistě krásným kusem, v malých prostorách, ale bude určitě působit nepatřičně a navíc Vám ubere prostor, který je drahocenný. Zároveň dbejte na multifunkčnost nábytku. Běžným kusem je rozkládací sedací souprava nebo konferenční stolek s úložným prostorem. Určitě se bude hodit sklopný jídelní stůl, skládací židle, nebo stolek na kolečkách, který můžete uklidit do rohu místnosti.

Úložné prostory

Pokud chcete zachovat vzdušný prostor, nevystavujte si velké množství upomínkových předmětů. Vyhraďte si jednu poličku, kam umístíte Vašemu srdci blízké předměty nebo fotografie rodiny. Zbytek se pokuste uklidit za „zavřené dveře“.  K takovému úklidu, ale potřebujete dostatek úložných prostor. Využijte každé volné místo k umístění skříněk. Poraďte se s truhlářem a využijte i ta nejmenší místa, překvapí Vás, kolik se vejde věcí do skříňky o hloubce 20 cm. Využijte i prostor nad dveřmi nebo nezapomínejte na místo pod postelí.

Při zařizování vašeho bytu se snažte držet těchto rad, nezapomínejte na Váš vkus. Je to Váš byt a vy v něj budete trávit svůj čas.